Jak uszyć i wszyć wypustkę?

Wczoraj zwalczyłam swoją chandrę – nie ma nic lepszego na zły nastrój niż stworzenie czegoś fajnego ;-). Zabrałam się za szycie poszewki na poduchę, zwłaszcza że materiał swoje już odczekał w kącie. Była to pierwsza uszyta przeze mnie rzecz (i skończona) po tapicerce. Wieczór pierwszych razy, bo wraz z poszewką pierwszy raz uszyłam i użyłam wypustki – lamówki, a także wszyłam swój pierwszy zamek. W boju korzystałam między innymi ze wskazówek zawartych na blogu Adela Szyje.

Gotowe wypustki można kupić za grosze w pasmanterii, jednak ja zdecydowałam się na własną, pasującą do fotela (bo właśnie materiału z tapicerki użyłam do jej wykonania).

Czego potrzebujesz?

- paska materiału (długość dowolna, szerokość najlepiej nie mniej niż 2,5 cm, u mnie optymalnie 3-4 cm),

- sznurka,

- stopki do wszywania zamków błyskawicznych.

1

2

Na obszycie poduszki potrzebowałam 4 x 40 cm (+ dodatek). Nie dzieliłam materiałów przed szyciem, zwyczajnie pocięłam gotową lamówkę na kawałki.

Aby było mi wygodniej pracować, materiał zaprasowałam na pół – w ten sposób łatwiej utrzymać w miejscu włożony w niego sznurek. Sznurek umieszczamy na środku (zdjęcie powyżej) i składamy materiał na pół, zamykając sznurek w jego zgięciu. Można na tym etapie zafastrygować lub spiąć szpilkami, ale z perspektywy laika twierdzę, że nie jest to potrzebne – stopka trzyma sznurek w odpowiednim miejscu.

Zakładamy stopkę do wszywania zamków błyskawicznych, następnie szyjemy jak najbliżej sznurka.

3

 

Gotowa lamówka wygląda tak:

4

 

Oczywiście przed równym obcięciem (niby według preferencji, ale równo obcięte łatwiej wszyć).

Wypustkę układamy na prawej (!) stronie materiału sznurkiem do wewnątrz (czytaj: brzegi materiału z lamówki i materiału docelowego składamy razem), szpilkujemy/fastrygujemy, następnie przeszywamy ściegiem prostym jak najbliżej sznurka (stopką do zamków). Po przyszyciu powtarzamy czynność, czyli znów lamówkę przykładamy do prawej strony drugiego kawałka materiału sznurkiem do dołu i zszywamy jak poprzednio. Szybszy sposób – dla tych, którzy czują się bardziej pewnie – to zrobienie „kanapki”, czyli: materiał – lamówka – materiał, gdzie materiał układamy prawą stroną do lamówki, a lamówkę sznurkiem do dołu. Spinamy lub fastrygujemy, a następnie zszywamy jak najbliżej sznurka.

12

13

 

Na rogach zszywałam „na zakładkę”, ciężko to wytłumaczyć, więc wrzucam zdjęcia:

14

 

I efekt końcowy:

15

 

W ramach stopniowania napięcia ;-)) kilka słów o wszywaniu zamka zwykłego w następnym wpisie. Tymczasem życzę Wam miłego dnia, nie dajcie się chandrze!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.