Poszewka na poduszkę z lamówką zapinana na zamek

Po, jakże pełnym napięcia, cyklu dwóch postów na temat lamówki i zamka ;-), przyszła pora na wpis wieńczący mój kolejny mały krawiecki sukces – czyli o tym, jak uszyłam pierwszą poszewkę. W całym tym zamieszaniu zszycie materiału na poszewkę było najprostsze. Niemniej jednak fajnie mieć pod ręką ściągę z wymiarów.

Moja poduszka, w czystej teorii, ma 40×40 cm. W teorii, bo w praktyce (po fakcie) okazało się, że jednak 35×37. Ta rozbieżność skłania mnie do udzielenia Wam pierwszej rady – zmierzcie swoje poduszki.

Odważnie założyłam ludzki margines dodatku ;) więc na przód wycięłam materiał o wymiarach 42 x 42 cm (wciąż nie mam odwagi zrobić mniejszego dodatku, więc mamy po 1 cm na każdą krawędź).

Materiał na tył wycięłam na szerokość 42 cm, ale wysokość zwiększyłam mając na uwadze wypustkę, która zamaskowała zamek. Zależy, jak dużą chcecie zrobić, u mnie miała być większa, ale chochlik jakiś coś poskracał ;) i zabrakło mi materiału. Ale ok, zakładając, że Wasza wypustka maskująca zamek ma mieć 2 cm, wysokość materiału mierzy się następująco:

poduszka tył

 

W sumie – 48 cm

Tył trzeba rozciąć w miejscu, w którym chcecie wszyć zamek. Finalnie wygląda to następująco:

poduszka2 tył

 

Zaczynamy od wszycia zamka (opisane tutaj). Wszywamy rozsunięty, pod koniec zasuwamy.

Po wszyciu zamka robimy zakładkę – materiał nad zamkiem (te nasze założone 4 cm) składamy na pół, prasujemy, szpilkujemy, a następnie przeszywamy ściegiem prostym stopką do zamków mniej więcej w tym miejscu, w którym wszyliśmy zamek, czyli jak najbliżej suwaka. Sprawdzamy, czy zamek dobrze się rozsuwa.

11

Na powyższym zdjęciu możecie zobaczyć, w którym miejscu poprowadziłam szew wyodrębniający wypustkę – starałam się zrobić to jak najbliżej suwaka.

Teraz pozostaje nam już zszycie kawałków materiału w jedną całość, chyba że robicie lamówki – wtedy odsyłam tutaj. Tu wielkiej filozofii nie ma – przykładamy materiał prawą stroną do prawej i jedziemy z koksem :-). Voila! Właśnie uszyliście sobie poszewkę :-))

 

12

13

14

15

 

Miłego dnia, kochani!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.